Městská knihovna v Praze 1 na Mariánském náměstí se stane v sobotu 8. dubna dějištěm již šestnáctého ročníku Islandského dne. Maratón přednášek, promítání fotografií a vyprávění na jediné téma Island je určen především pro milovníky Severu a Islandu zvláště.
16. Islandský den bude tentokrát nabitý adrenalinem. Navštívíme ledovcové jeskyně, trasu pěšího treku budeme absolvovat na kole, projdeme se nejen po horách a po ledovci, ale i po highline s prázdným prostorem pod nohama. Svezeme se obřím truckem 8x8 a staneme se virtuálním klientem cestovky Extreme Iceland. Ostrov objedeme autem s kamerou v ruce i oběhneme v třiceti maratonech. Odpočineme si pouze na cestě po Islandu s geologem, ale jen do té doby, než nám připomene nedávný výbuch sopky Bárðarbungy. A proto bude pro všechny oázou mini botanické okénko.
Podobně jako v minulých ročnících nebude chybět ani stánek s nabídkou knih od islandských autorů, stejně tak jako výběr průvodců a map pro cestovatele. Kromě klubových placek nabídneme i novinku - odznak s islandskou a českou vlajkou.
Dostatek času bude i na individuální rady a porady :-)
Stánek s ukázkou islandských achátů a jaspisů včetně komentáře odborníka Ing. Jiřího Šury bude k dispozici od 14 do 15 hodin v předsálí.
Návštěvníci Islandského dne budou mít možnost se zúčastnit malého znalostního testu, stačí si vyzvednout lístek s otázkami, vyplnit, vhodit do boxu a pak se jen těšit, že budou mezi pěti šťastlivci, kteří získají ceny od našich sponzorů. Vyhlášení výsledku proběhne před poslední přednáškou.
Návštěvníci 16. Islandského dne budou mít o hlavni přestávce mezi bloky šanci si vychutnat Island všemi smysly - i těmi chuťovými. Bohušovická mlékárna si totiž pro nás připravila ochutnávku jejich vynikajícího Skyru - tradiční islandské zakysané pochoutky se spoustou proteinu a minimálním obsahem tuku.
A na úplný závěr čeká ty, kteří vydrží až do konce, jako vždy malá odměna :-)
Dopolední program:
10:00 10:40 Jednou úžasnou cestou okolo Islandu - Blanka Řezníčková (film)
10:45 11:45 Island očima geologa - Ing. Jiří Šura
12:00 12:50 Turistické aktivity na islandských ledovcích - Markéta a Tim Vollmerovi
13:00 13:40 Proč na Islandu nerostou stromy (a co tam vlastně roste) -Naďa Gutzerová
13:50 14:00 Bárðarbunga 2014 – světové prvenství islandské sopky - Ing. Jiří Šura
Odpolední program:
14:30 15:20 Běhej dokud můžeš…islandský maratón - René Kujan
15:30 16:30 Island na kole – dovolená za všechny prachy - Jakub Vlček
16:45 17:45 Pět měsíců na Islandu - Michal Hubert
18:00 19:00 Jak se chodí po lajně nad ledovcem - Anna Kuchařová
Více o programu:
Jednou úžasnou cestou okolo Islandu - Blanka Řezníčková
Připravte se na pořádnou jízdu fascinující divokou krajinou, bez jasného itineráře, bez jasné představy, co vlastně, a navíc s omezeným rozpočtem. Pohled dvou „lenochů“, kteří se z jednoho místa vykopou v poledne a ve zbytku dne chtějí projet polovinu ostrova a ještě vše stihnout na pohodu. Jenže když se stmívá ve čtyři… Na druhou stranu Island o pohodě je, nikdo nikam nepospíchá… Nicméně nebojte, o dobrodružství vás neochudíme
Island očima geologa - Ing. Jiří Šura, Východočeské muzeum Pardubice
Škodovkou na místa, která najdeme v geologických učebnicích na celém světě. Nejznámější islandský kámen a jeho pozoruhodné vlastnosti. Radosti i „radosti“ islandského sbírání.
Minivýstavka v předsálí: Islandské acháty a jaspisy
Turistické aktivity na islandských ledovcích - Markéta a Tim Vollmerovi
Nemusíte být dobrodruh, abyste se dostali na islandský ledovec. Markéta a Tim vám budou přednášet o tom, co může zažít na nebo u islandského ledovce i obyčejný turista. Přednášet se bude jednak o aktivitách, na které se může vydat turista sám, i o aktivitách, na které je lepší se připojit ke skupině vedené zkušeným průvodcem. Své povídání budou doprovázet fotografiemi.
Proč na Islandu nerostou stromy (a co tam vlastně roste) - Naďa Gutzerová
Květena severoevropského ostrova Islandu je poměrně značně chudá. Setkáme se zde jen se zhruba 490 druhy cévnatých rostlin. Na 97 % zdejších rostlin se vyskytuje také v Norsku, 87 % též na Britských ostrovech a jen 66 % v Grónsku. Je tedy evidentní, že na formování zdejší flory má větší vliv subarktická kontinentální Evropa než vzdálenostně bližší Arktida.
Bárðarbunga 2014 – světové prvenství islandské sopky - Ing. Jiří Šura
Jak se hlásí sopka? Výlev Holuhraun byl první sopečnou erupcí, kterou bylo možné od prvních příznaků sledovat na internetu.
Krátká vzpomínka na rok 2014.
Běhej dokud můžeš…islandský maratón - René Kujan
René Kujan - český maratonec a ultramaratonec. V civilním životě je překladatelem a žurnalistou. Maratony běhá od roku 1998. Účastní se městských i terénních maratonů a ultramaratonů v Evropě i jinde po světě. Své tři velké islandské projekty věnoval Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha.
V roce 2012 oběhl v rámci projektu „1 muž – 30 dnů – 30 maratonů“ jako první na světě ostrov Island. Od 23. září do 22. října urazil 1311 km.
Roku 2013 jako první přeběhl ostrov napříč z nejsevernějšího na nejjižnější bod. Od 18.června do 1. července uběhl 556 km.
Roku 2014 jako první přeběhl ostrov podélně z nejvýchodnějšího na nejzápadnější bod. Od 18. června do 9. července uběhl 963 km.
Všechny tři výkony jsou zapsány v České knize rekordů. Svými výkony propagoval Sportovní klub vozíčkářů Praha.
30 maratonů ve 30 dnech - rozhovor s René Kujanem v pořadu Casablanca na Radiu Wave http://www.rozhlas.cz/radiowave/casablanca/_zprava/rene-kujan-30-maratonu-ve-30-dnech-na-islandu--1130737
Island – dovolená za všechny prachy aneb Na kole napříč Islandem - Jakub Vlček
Cesta na kole po zemi plné sopek, lávových polí, ledovců, vodopádů a ovcí.
Povídání o cestě na kole s větrem o závod. Co vás čeká a nemine, pokud se rozhodnete vypravit se na Island na kole vám svým povídáním a fotografiemi přiblíží Jakub Vlček, který se spolu s Martinem Čunátem vydali na přejezd Islandu vnitrozemím z jihu na sever pustinou mezi sopkami, lávovými poli, vodopády a ledovci. Následně tam prozkoumávali sjízdnost stezek v úbočích i na hřebenech vulkanických pohoří, stabilitu pouhých deset let staré lávy, možnosti jízdy po ledovci a krkolomných sjezdů okolo vodopádů - zkratky jsou zkrátka zkratky.
Pět měsíců na Islandu - Michal Hubert
Island má v sobě něco, co mě do této země táhlo snad už od prvních let na základní škole. V té době to byl ale nesplnitelný sen. Ten jsem si splnil až v roce 2013, kdy jsem se na tento ostrov dostal a to už jsem měl v hlavě myšlenku, že se tam musím vrátit a zkusit si tam i chvíli žít. „Kde je vůle, tam je cesta“ a tak jsem se v květnu roku 2016 rozjel vlastním terénním autem na Island znova. Na první tři měsíce byla v plánu pracovní stáž v rámci programu Erasmus, kterou jsem si domluvil v cestovní agentuře Extreme Iceland. Mým úkolem bylo pořizovat nové fotografie a tvořit krátké video spoty pro propagaci zájezdů. Dostal jsem se na úžasná místa, třeba i do nitra ledovce, projel se v monstertrucku 8×8, nebo v největším offroadu na Islandu. Po stáži začalo vlastní cestování a bydlení v autě, návštěvy kamarádů a další úžasná navštívená místa včetně nehostinného islandského vnitrozemí. Vykoupali jsme se v termálním vodopádu i v termální jeskyni, viděli úžasné polární záře, vodopády, hory, sopky… Prakticky celou dobu mě doprovázela přítelkyně Bětka, která si našla práci v Reykjavíku.
Trailer z dvacetiminutového filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=Nx9ZQzdENcM
Highline, jak se chodí po lajně nad ledovcem - Anna Kuchařová
Island, země kde je příroda mocnější než člověk. Země, kde déšť a vítr zkouší vaší vůli a odolnost. A ve chvíli, kdy ztrácíte naději, vykouzlí nebe s horami neuvěřitelnou scenérii. Do téhle země jsme jeli natáhnout první highline v týmu 5 českých highlinerů a jednoho dokumentaristy.
Anna Kuchařová vám ukáže Island z trochu jiné perspektivy. Pohled z výšky s prázdným prostorem pod nohama. Jak se dařilo vůbec první highline expedici na Islandu. Kolik deště, větru a nezapomenutelných vysokých zážitků jim nadělil.
Minibotanické okénko - pokračování
Na Islandu se můžete setkat s mohutnými rostlinami anděliky lékařské (Angelica archangelica), drobnými kvítky tolije bahenní (Parnassia palustris), turanu (Erigeron borealis), odkvetlými hruštičkami (Pyrola spp.). bohatými trsy silenky (Silene uniflora), lomikámene bažinného (Saxifraga hirculus) a vemeníku (Platanthera hyperborea). Na náplavech řek naleznete nápadné karmínové květy vrbky širolisté (Epilobium latifolium), přistěhovalce ze Severní Ameriky.
Bohaté jsou porosty vrb i andělika lékařská. V podrostu objevíte rostlinky lepnice alpské (Bartsia alpina), violky bahenní (Viola palustris) a svízelu bahenního (Galium palustre) i u nás známou mochnu bahenní (Potentilla palustris). Ve velkých trsech tu roste kontryhel alpský (Alchemilla alpina). Nechybí mateřídouška (Thymus praecox subsp. arcticus), dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala), silenka bezlodyžná (Silene acaulis), trávnička přímořská (Armeria maritima), hořeček nahořklý (Gentianella amarella), vemeník (Platanthera hyperborea) a rdesno živorodé (Bistorta vivipara).
Můžete obdivovat rostlinky suchopýru úzkolistého (Eriophorum angustifolium) i protěž nízkou (Gnaphalium supinum), v sopečném popelu pak velké trsy kontryhelu alpského (Alchemilla alpina) a jednotlivé rostlinky pryskyřníku (Ranunculus reptans). Objevíte také světlík (Euphrasia arctica), zvonek okrouhlolistý (Campanula rotundifolia) a lomikámen vždyzelený (Saxifraga aizoides).
Na loukách roste kokrhel menší (Rhinanthus minor), řeřišnice luční (Cardamine pratensis), jestřábník (Hieracium spp.), hořeček ladní (Gentianella campestris). Často se zde objevuje i jetel plazivý (Trifolium repens), ten ovšem na Islandu vytváří velké trsy, které se mohou rozrůst až do několikametrových kruhů.
Islandské dřeviny, to jsou především původní vrby a břízy, dál drobné keříky brusnice borůvky (Vaccinium myrtillus), brusinky (Vaccinium vitis-idaea), šichy (Empetrum hermaphroditum) a vřesu (Calluna vulgaris). Vrb roste na Islandu řada druhů: vrba jíva (Salix caprea), vrba bobkolistá (Salix phylicifolia), vrba vlnatá (Salix lanata), vrba bylinná (Salix herbacea), dále Salix arctica a Salix arctophila. Bříza svalcová je islandským poddruhem břízy pýřité Betula pubescens subsp. tortuosa. Ta může vytvořit v místech chráněných před větrem i hustý les. Další druh břízy, se kterými se návštěvník Islandu často setká na celém území, je bříza trpasličí (Betula nana).
Nejběžnějším mechem je zoubkočepka mechovitá (Racomitrium lanuginosum), která tvoří bohaté stříbrošedé polštáře, z lišejníků může poznat běžný turista pukléřku islandskou (Cetraria islandica). Většinu malých jezírek a mokřin, lemují husté porosty suchopýru.
Zdroj:
http://botany.cz/cs/island-flora/
A na úplný závěr…
Pokud jste se pročetli až sem, jste velkými adepty na to, že stejně vydržíte až do úplného konce 16.Islandského dne a nebudete litovat - jako vždy vás čeká malá tekutá a sladká odměna :-)
Sponzoři a partneři
Hlavní sponzor: CK Periscope Skandinávie
Partneři