Island v básních a kresbách Vesuvanky

K hlubšímu zájmu o vulkanologii ji přivedly knížky legendárního vulkanologa Harouna Tazieffa "Schůzky s ďáblem" a "Zakázaná sopka". V první jmenované knížce si Tazieff posteskl, že je škoda, že žádného básníka nezaujaly sopky natolik, aby o nich složil báseň. a že "vulkány stále ještě čekají na svého básníka". To byl pro ni obrovský impuls k psaní, přestože před tím básně nepsala.


Vesuvanka


VESTMANNAEYJAR

Stříbřité vlny
na hladině Atlantiku
zvolna se houpá
k severu loď
a kdesi v Evropě
zaznívají tôny
Peer Gynta….

Na dohled
skalnaté útesy
ostrůvky rozseté
v zátoce
červenavé skály
a červené střechy
krčících se domků
města Heimaey
kde jedné noci
v lednu se
rozsvítila záře
a nebyla polární…

To otevřel oči
Helgafel
probuzen bolestí
ze spánku
tisíciletí…
skřítkové utekli
a s ními i lidé
ještě včas

Bolest utichla
usnul zas obr
s úsměvem na tváři
Vychladly kamenné slzy
v ulicích města
lidé i skřítkové
se vrátili domů
život plyne dál

Poslední tóny
Peer Gynta
a loď se vrací…


Vesuvanka


RAUTHÓLAR

Zkameněla pohádka
na svahu hory
vryla se do její tváře
a zahrála barvami
na všechny struny

V jednom šiku
vystupují z písku
vojáci chmurní
stojí a mlčí
těla nastavená větru
snad někoho brání

Snoubí se oranž
s nachem i modří
až do fialova
na kobercích
utkaných z kamínků

Poslové krále
uzavření
rdí se a brunátní
ve svém železe
a shlížejí hrdě
do kraje

Král uhasil oheň
unaven po práci
šel spát
Pohádka ztlumila
barevné tóny
a její další děj
píše čas

Jana Haasová


Vesuvanka
Vesuvanka


Od dětství jsem ráda kreslila, malovala a zajímala se o přírodu živou i neživou. Asi ve svých šesti letech jsem spatřila na staré dobové pohlednici kouřící Vesuv, který mě velice zaujal a pravděpodobně nastartoval můj zájem o geologii. Zvláštní pozornosti se u mě těšily sopky a krajiny sopečného původu už ve škole. Proto mě zaujalo i naše České středohoří.

K hlubšímu zájmu o vulkanologii mě později přivedly knížky legendárního vulkanologa Harouna Tazieffa "Schůzky s ďáblem" a "Zakázaná sopka". V první jmenované knížce si Tazieff posteskl, že je škoda, že žádného básníka nezaujaly sopky natolik, aby o nich složil báseň. a že (cituji): "Vulkány stále ještě čekají na svého básníka. To byl pro mě obrovský impuls k psaní, přestože jsem před tím básně nepsala.

I svoji výtvarnou tvorbu jsem zaměřila na vulkány a vulkanické krajiny, které jsem malovala podle fotografií. Kromě vulkanologie mě zajímá i život v sopečných krajinách, zejména rostliny. Zpracovala jsem několik souborů akvarelů, věnovaných Českému středohoří, Vesuvu, Etně, Kanárským ostrovům a Islandu.

Přestože jsem Island nenavštívila, zaujal mě svojí jedinečností (vulkanismus všeho druhu) a zvláštním kouzlem krajiny, kde promlouvá kámen svými barvami a tvary. kde má "své slovo" nejen oheň, ale i voda a ledy. Hřmí tu vodopády, tryskají gejzíry, ale Ostrov, kde probíhá hranice mezi Evropou a Severní Amerikou, ostrov, kde najdeme rozsáhlá lávová pole a zajímavé skalní útvary , kde se uchytávají lišejníky, ale má i louky s krásnou a zajímavou květenou. To vše je pro mě velkou inspirací k malování a psaní. Zpracovala jsem soubor "Kamenná sága Islandu a ostrova Surtsey" a napsala několik básní.

Příležitostně pořádám výstavy a svoji tvorbu uveřejňuji pod přezdívkou "Vesuvanka" na literárních serverech Epika a Písmák, obrázky na serveru Minimax.

Jana Haasová


Vesuvanka


Vesuvanka


Vesuvanka


Vesuvanka