7. Islandský den se blíží - nechte se zlákat programem

setkání všech milovníků severu, islandských fanatiků a jejich přátel

Občanské sdružení KLUB ISLANDSKÝCH FANATIKŮ ve spolupráci se Skandinávským domem o.s. a Městskou knihovnou v Praze zvou všechny milovníky severu a Islandu zvláště na již sedmý ročník Islandského dne, který se bude konat v sobotu 14. 6. 2008 od 9.30 do 20 hodin v Městské knihovně v Praze 1 na Mariánském náměstí. Na programu jsou přednášky, besedy, promítání diapozitivů a filmů na jediné téma Island, jeho přírodní krásy a kultura. Pozvání přijal i host z Islandu – restaurátor starých knih – pan Rannver Hannesson z Národní knihovny v Reykjavíku. Návštěvníci budou mít možnost ochutnat i islandskou kulinářskou specialitu.

Součástí Islandského dne je výstava fotografií na téma Islanďané mýma očima, která je k vidění ve Skandinávském domě v Praze 1 od 2. 6. 2008 do 31. 7. 2008 (www.skandinavskydum.cz)


Program:


09.30 Expedice Island 2007 (dokument TV SK Lubo Schwarzbachera)
10.00 Mona Lisa mezi islandskými otázkami (Matěj Neznal)
11.10 Stavba tunelu na Islandu – Metrostav
12.20 Perly islandského vnitrozemí (Jan Sucharda)
13.20 Bræðrabylta – film Grímura Hakonarsona (islandsky/anglické titulky)
13.50 RANNVER HANNESSON - islandský host, historie islandských knih
15.10 Zajímavé lokality ostrova pohledem geologa (RNDr. M. Plšková)
16.20 Potáplice, Montmartre,láva – výtvarná ochutnávka (Beata Rödlingová)
17.30 Slideshow Islanďané mýma očima + vyhlášení výsledků fotosoutěže
18.00 Na farmě - studentské brigády na Islandu (Sabina Eckertová)
19.00 Lážo plážo Islandem - srpen 2007 (film CK Periscope)


Vstupné 50 Kč (rezervace možná na přes internet MKP http://www.mlp.cz)


Expedice Island 2007 (dokument TV SK Lubo Schwarzbachera)

Setkali jsme se na jedné prašné cestě uprostřed liduprázdné krajiny. Když jsme podle registračních značek na autech zjistili, že jsme sousedé a naše řeči jsou si blízké, místo tradičního mávání a zdravení z auta do auta se ozvaly brzdy. Setkání s našincem v cizích krajích je vždy milé, zvláště pak na Islandu. Zanedlouho už byla na kapotě jednoho z teréňáku rozložená mapa a vzájemně jsme si sdělovali zažitky a radili kudy kam.


setkani 1
setkani 2


Mona Lisa mezi islandskými otázkami - Matěj Neznal

Přednáška vychází ze dvou putování, která návštěvníky zavedou jak do strhující divoké a drsné přírody Islandu, tak se věnují i historii a současnosti života na ostrově. Množství fotografií bude doplněno bezprostředními zážitky cestovatelů a výpovědí o všedních dnech v zemi plné ohně a ledu. Zároveň bude představena kniha Mona Lisa mezi islandskými otázkami, kde se kouzelné prožitky z cest prolínají s úvahami nejen o smyslu lidské existence (kniha bude samozřejmě i v prodeji za cenu 290,- Kč).


kniha


Výstavba „českých“ tunelů na severu Islandu - Ing. Václav Soukup, ředitel divize 5 Metrostav a.s., a Ing. Boris Šebesta, technický náměstek divize 5 Metrostav a.s.

Již od podzimu roku 2006 se na Islandu těší velké pozornosti výstavba nové 14 km dlouhé silniční trasy se dvěma tunely, která má na sklonku roku 2009 propojit dvě rybářské osady Siglufjördur a Ólafsfjördur. Nová trasa, která vede převážně v podzemí, zkrátí cestu z obou osad do krajského města Akureyri z dnešních 200 km na pouhých osmdesát. Náročná stavba je v režii české stavební firmy Metrostav, které se první z tunelů, 3640 m dlouhý tunel Siglufjördur, podařilo prorazit letos 3. dubna.
Českým stavbařům bylo od počátku jasné, že práce na ostrově nebude snadná, ale ani islandský investor nepředpokládal, že podmínky budou tak složité a náročné. Navzdory tomu se Čechům daří vyrazit v islandském podzemí v průměru až 200 m za měsíc a zasloužili se také o nový rekord, když na tunelu Ólafs(po dokončení bude dlouhý víc než 7 km) v červenci 2007 vyrazili 330 m, což je nejlepší výkon, jakého se kdy na Islandu při stavbě tunelů podobných parametrů dosáhlo.
O tom všem i o tom, že práce v podzemí má i své kouzlo a poetiku budou hovořit zástupci Metrostavu.


tunel


Perly islandského vnotrozemí – Jan Sucharda
Přednáška není věnována obecně Islandu a těm oblastem, kam běžně jezdí cestovní kanceláře. Je věnována výhradně islandskému vnitrozemí, jehož cesty se otevírají jenom na několik letních týdnů a které je možné absolvovat pouze autem 4x4. Vedou přes lávová pole, písečnými pouštěmi, přes strmá pohoří a přes řeky, které se musí brodit. Před číslem jsou označeny písmenem F a se silnicemi v našem pojetí nemají nic společného. Autor absolvoval při svých posledních třech návštěvách Islandu prakticky všechny tyto vnitrozemské silnice. Hlavní pozornost v přednášce je věnována zejména velmi náročným a minimálně frekventovaným stezkám. Cesta po nich odmění každého nezapomenutelnými zážitky a pohledy na krajinu prazvláštních barev a tvarů.


[http://www.jas-hrotovice.comwww.jas-hrotovice.com]


RANNVER HANNESSON - islandský host, historie islandských knih


Bræðrabylta - krátkometrážní film režiséra Grímura Hakonarsona z r. 2007
20 minut, islandsky/anglické titulky

Dva muži z islandského venkova, Einar a Denni, spolu mají tajný milostný poměr. Denni už současnou situaci nemůže snést, a dá Einarovi na výběr. Buď on nebo Einarova žena. Oba však k sobě pojí ještě kromě lásky společný zájem o tradiční zápas glíma. A právě glíma bude mít v jejich vztahu rozhodující úlohu.

Tento film získal řadu ocenění na festivalech krátkých filmů. V roce 2007 vyhrál na filmovém festivalu v Melbourne, vyhrál jako nejlepší evropský krátký film na Brest European Film Festivalu a také získal ocenění na filmovém festivalu v Locarnu. I na Islandu získal cenu jako nejlepší krátký film roku 2007
Uvede Lenka Kovářová


DVD


Island, země ledu, ohně a vody- zajímavé lokality převážně severní části ostrova pohledem geologa - RNDr.Miroslava Plšková, SG Geotechnika a.s.

Úvodem přednášky budou uvedeny nějaké základní informace o ostrově, základní fakta a částečně i něco z historie osídlení severní části ostrova.
Morfologie a povrch ostrova, stručná geologické stavba.
Ostrovy Grímsey, Flatey a Hrísey- severní polární kruh, místní zajímavosti, papuchalci.
Krajina očima geologa a středoevropana- krajina na severním pobřeží ostrova, ve fjordech, v rezervaci Asbyrgi a ve vnitrozemí.
Vodstvo – jezero Mývatn, geologické zajímavosti této rekreační oblasti– pseudokrátery.
Řeky a vodopády – řeka Hvítá a vodopád Gulfoss, řeka Jokulsá a vodopády Dettifoss, Hafrgilsfoss a Selfoss, další zajímavé vodopády Godafoss a Aldeyarfoss.
Ledovce – největší z nich Vatnajokul , cesta mezi ledovci, telení ledovců
Vulkány – nejznámější sopka Hekla, vulkány s kráterovým jezerem – kalderou-
vulkán Askja se dvěma kalderami- termální a chladnou a vulkán Krafla s charakteristickým lávovým polem, zajímavost- kostel v Reykjahlídu.
Postvulkanická činnost- bahenní krátery a solfatary v oblasti Hveríru a Dimmuborgir, gejzír – Stokkur. Termální koupaliště a bazény.
Podnebí- polární den a noc, polární záře, počasí.
Obyvatelé – města Reykjavík-hlavní město, Akureyri největší město severu ostrova a Húsavík – výchozí bod pro sledování velryb.
Hospodářství, doprava- přístavy.
Zajímavosti – Islandský kůn, Faerské ostrovy.


kopec


Potáplice,Montmartre,láva: výtvarná ochutnávka – Beata Rödlingová

Slovem i obrazem islandským výtvarným uměním 20.století – tato krátká leč intenzivní prezentace si klade za cíl ukázat, že v Reykjavíku existují kromě Kjarvalova muzea a vikinské lodi na pobřeží i další místa a díla, která stojí za vidění, a islandští malíři a sochaři ve svých dílech mistrně spojují místní tradice, krásu islandské krajiny i nejnovější výstřelky moderního světa. Posluchači se dále dozví, kam se na Islandu vydat do galerie či muzea a kde hledat další informace.


obraz


Slideshow Islanďané mýma očima + vyhlášení výsledků fotosoutěže – Pavel Řehák
Návštěvníci internetových stránek www.skandinavskydum.cz vybrali z 93 fotografií zaslaných do fotosoutěže dvacítku nejlepších a ty jsou od počátku června do konce července vystaveny v Café Nordica (Skandinávský dům, Zlatnická 10, Praha 1)
Slideshow nám představí nejen tuto TOP 20, ale i některé další, které se do užšího výběru nedostaly. Na konci se dozvíte, kdo si odnese ceny věnované Centrem FotoŠkoda za 1. – 3. místo.


Kluk z Dalviku


Studentské brigády na farmě - Mgr. Sabina Eckertová

Řeč bude hlavně o tom, jakým způsobem práci na Islandu sehnala, jaká byla její pracovní náplň, pracovní doba, finanční ohodnocení, možnosti spojení „se světem“, atp. Pohovoří také o tradičním životě na Islandském venkově a promítne fotografie jak přímo z pracovního prostředí, tak z širšího okolí farmy.
V závěru, před předpokládanou diskusí, se pokusí shrnout své zkušenosti z práce na Islandu a vyvodit z nich některé praktické rady pro potenciální zájemce o práci na Islandu.


Modrudalur
Pri praci


Lážo plážo Islandem - Ing. Petr Burian, CK Periskope Skandinávie, s.r.o.

Důkladné poznání Islandu trvá roky a nestačí na něj jedna návštěva. Pořádná dovolená na ostrově by mohla trvat i dva měsíce. Mnoha lidem se však splní sen cesty na Island jen jedenkrát v životě. Kolik účastníků ze zájezdu kamarádů na Island v srpnu 2008 se na ostrov vrátí? Na konci 16 denní cesty jsme si návrat slíbili všichni.
Lážo plážo, ale i s batohy na zádech jsme prochodili po islandské zemi 180 km. Sestřih průběhu akce zahrnuje mj. záběry z atraktivního 4 denního treku od Skógafossu až do Landmannalaugaru, z výstupu na Heklu i polární záři nad Mývatnem.
Předpokládaná délka: 35-40 minut


Možná nás čeká i další překvapení včetně ochutnávky některé z islandských gastronomických lahůdek.



Mediální podpora:
Adventura
Hedbavnastezka


Partneři:

SH

MKP

Periscope


Partneři fotosoutěže:

FotoSkoda

FotoVideo