Svět sopek zblízka - zrození vulkánu

přednáška a křest knihy

Lukáš Krmíček, profesor z Vysokého učení technického v Brně, působící rovněž v Geologickém ústavu AV ČR, se zabývá vulkanismem už osmnáct let. Sopky a sopečné horniny zkoumá po celém světě. Třeba na Havaji, na Faerských ostrovech, na souostroví Špicberky, v Grónsku, v Antarktidě a v poslední době zejména na Islandu. Je známým popularizátorem vědy a momentálně se těší na svoji novou knihu Svět sopek zblízka s výstižným podtitulem Zrození vulkánu, která by měla vyjít v nakladatelství Albatros Media již v červnu.

Lukáš Krmíček

Přednáška, beseda a křest jeho nové knihy se odehraje v neděli od 17 hodin v Kavárně na Boršově (Náprstkova 272/10, Praha 1) Kmotry knihy Svět sopek zblízka – zrození vulkánu se stanou moderátor Jan Dědek (7 pádů Honzy Dědka) a spisovatel a geolog Václav Cílek.

Od roku 2021 měl několikrát možnost studovat vulkanickou činnost na poloostrově Reykjanes v oblasti Fagradalsfjall a Svartsengi. Jeho hlavním úkolem bylo odebrání vzorků tekoucí lávy, na nichž je prováděno komplexní petrologické studium s cílem napomoci při zodpovězení klíčové otázky: zdali, a případně jak jsou vulkanické systémy Fagradalsfjall a Svartsengi propojeny. Tyto znalosti mohou vulkanologům pomoci při predikování vývoje činnosti sopek. Spolupracoval s týmem Þorvalda Þórðarsona, profesora vulkanologie a petrologie z Islandské univerzity, a s Valentinem Trollem z univerzity ve švédské Uppsale, který patří ke světovým vulkanologickým špičkám. Jeho videa, v nichž veřejnosti vysvětluje dění na Islandu, sleduje na internetu takřka 100 tisíc odběratelů.

Vulkanismus – vnitřní energie Země (PDF ke stažení, Nakladatelství Academia)


Nahlédněte zblízka do fascinujícího světa sopečné činnosti

Obal knihy s fotografií lávové fontány islandské erupce Meradalir (foto L. Krmíček)Tato kniha vám umožní zblízka nahlédnout do fascinujícího světa sopečné činnosti: Od toho, jak se vulkány rodí, až po jejich neuvěřitelnou sílu, která je schopna ovlivnit krajinu, podnebí i život na Zemi. Vulkány nás doprovází jako dobrá i hněvivá božstva. Dávají tu nejúrodnější půdu, ale také mění počasí a snižují výnosy obilí víc, než jsme si kdy mysleli. V knize se dozvíte, jak sopky vznikají a jak se projevují nejenom na Zemi, ale v celé Sluneční soustavě. Sopky mohou být mohutné i krásné, ale zároveň je v jejich majestátu i něco hrozivého. Přesto si bez nich neumíme představit ani vznik života na Zemi, a ani jeho další vývoj.

Ilustrace lávového jezírka islandské erupce Geldingadalir (olejomalba J. Svoboda)K napsání knihy se spojili dva geologové – vulkanolog Lukáš Krmíček, který se účastnil expedic dokumentujících zrození vulkánu, a environmentální geolog Václav Cílek. A to v době, kdy na Islandu momentálně stojíme na začátku nové éry rostoucí vulkanické aktivity, která v minulosti několikrát zasáhla do chodu evropských dějin.

Kniha vázaná s laminovým potahem, 128 stran, 255 x 195 mm, CPRESS Albatros media


Odkazy na populárně-naučné a novinové články

Lukáš Krmíček publikuje především v časopise Vesmír:

Články VUT:

Zpravodajství: