17. ISLANDSKÝ DEN

Program sedmnáctého ročníku Islandského dne bude stejně pestrý jako barvy islandské krajiny. Návštěvníci budou mít možnost procestovat ostrov v sedle handbike, na legendární Babettě nebo zažít pěší túru v mystickém Hornstrandiru. Zavítají také na devět ostrůvků, které obklopují Island. Dozvědí se mnoho zajímavého o ptačích druzích, které je tam možné zahlédnout, o tom, jak se vyrábí nechvalně proslulá islandská specialita hákarl, i odkud se vzalo dřevo na stavbu kostela v Reyðarfjörðuru.Jako bonus je připraven výlet do Grónska - alespoň prostřednictvím fotografií a vyprávění.Dostatek prostoru bude i na individuální cestovatelské rady a konzultace s odborníky.

Dopolední program
09:30 10:30 František Tymr - Ptačí druhy Islandu
10:40 11:40 Jiří Čeloud - S handbiky po Islandu
11:50 12:50 Peter Kováčik - Drevený kostolík na Islande
13:00 14:00 Jan Sucharda – Islandské ostrovy

Odpolední program
14:30 15:30 Libor Vávra, Martin Nykodým - Babettou napříč Islandem
15:40 16:40 Jan Sucharda - Jak Kačka přežila Hákarl (místo původně ohlášené přednášky: Kateřina Pijáčková - Přežila jsem Hákarl)
16:50 17:50 Pavel Svoboda - Mystický Hornstrandir
18:00 19:00 Antonín Novák - Grónsko - krása zrozená ledovci

Vstupné:
dopolední/odpolední blok 60 Kč
celodenní vstupenka 100 Kč - možná zakoupit pouze na pokladně MK (předem i na poslední chvíli)

https://www.mlp.cz/cz/akce/e22272-17.-islandsky-den-1.-cast/
https://www.mlp.cz/cz/akce/e22273-17.-islandsky-den-2.-cast/

František Tymr - Ptačí druhy Islandu

Ptáci zřejmě nebývají hlavním důvodem návštěvy Islandu, ale jistě si vaši pozornost zaslouží. Pravidelně se vyskytujících druhů je zde jen kolem 80, ale více než 300 druhů dalších se zde objevuje jako hosté a z Evropy a také ze Severní Ameriky. Pokud se vaše znalosti o ptačí fauně Islandu zatím omezují jen na papuchalky, přijďte se seznámit např. s ptákem, který sem přináší jaro, který je mezi Islanďany nejpopulárnější nebo nejvyhledávanější štědrovečerní pochoutkou.

Ilustrační foto: Jan Sucharda

Jiří Čeloud, 3Handbikes - S handbiky po Islandu

Životní cesta vozíčkáře a dvou choďáků, kteří pouze za pomoci síly vlastních paží ujeli 1 600 km kolem ostrova. 44 dní v sedlech handbiků, 25 dní bez sprchy, desítky vybraných kontejnerů, 1 velké islandské přátelství a nespočet zážitků.

Peter Kováčik OFM Cap - Drevený kostolík na Islande

Slovenská provincia menších bratov kapucínov, Island

17. júna 2017 bol v Reyðarfjörður posvätený kostol svätého Þorlaka. Tento vzácny dar ľudí spod Poľany začal slúžiť po dvoch rokoch stavebných prác. Je unikátnou stavbou na Islande, môžete si ho zaradiť k takým klenotom ako Auðunarstofa na Hólare, či Skríðuklaustur

Dokumentární film (30 min) Ľubo Poláka zachycuje příběh dřevěného kostela Sv. Þorlaka v Reyðarfjörðuru. Od prvotní myšlenky a prvních pokácených stromů v březnu 2015 až po vysvěcení v červnu 2017. „Na začátku to vypadalo úplně jednoduše, kostel se poskládá na Slovensku, rozebere, převeze a poskládá na Islandu. Stejně jako lego stavebnice. Ale té práce co za tím bylo!“ Tak okomentoval svůj nápad Mons. Dávid B.Tencer OFM.Cap. slovenský kapucínský misionář, který od 31. října 2015 zastává úřad biskupa v Reykjavíku. Byl to právě on, který se nejvíce zasloužil o to, aby se celý projekt podařilo zrealizovat.

Peter Kováčik OFM.Cap , jeden ze tří kapucínů z farnosti v Reyðarfjörðuru, zavítá mezi návštěvníky 17. Islandského dne a bude připraven nejen zodpovědět otázky týkající se stavby kostela, ale i přiblížit život a práci na Islandské farnosti kapucínů, která čítá 700 kilometrů pobřeží a má 650 farníků.

Jan Sucharda – Islandské ostrovy

Ostrov Island je obklopen spoustou menších či větších ostrovů, z nichž trvale osídlené jsou jenom čtyři – Grímsey, Hrísey, Heimaey a Flatey. V přednášce navštívíme nejenom tyto čtyři, ale i několik dalších - Drangey, Grímsey na WF, Papey a ostrov-neostrov Ingolshöfdi. Na rozdíl od vlastního Islandu na tyto ostrovy nedorazila „tsunami turistického běsnění“ a tak zde návštěvníci nacházejí nejenom vynikající příležitost pro pozorování či fotografování ptactva, ale také dotek s dávnou historii Islandu a nádherný klid a pokoj.

Libor Vávra, Martin Nykodým - Babettou napříč Islandem

babettamaniaci, z.s.

Je léto a skupina šesti mladíků balí teplé oblečení. Babetty jedou na Faerské ostrovy a Island. Země ohně a ledu se jistě nemůže dočkat, až mopedům ukáže záludnost sopečných cest či krásu nespočtu vodopádů.
Přijďte si poslechnout, jak vše projeli bez doprovodného vozidla, proč by se s mopedy na Island znovu nevydali a kolikrát táhla Babetta Babettu.

Kateřina Pijáčková - Přežila jsem Hákarl aneb Jak mi začal chutnat fermentovaný žralok

Během přednášky se dozvíte, jak jsem si našla tak skvělé místo jako je Bjarnarhöfn, jaká je historie a proces výroby vyhlášené pochoutky Hákarl a proč jsem si Island a Bjarnarhöfn tak zamilovala.

Pavel Svoboda - Mystický Hornstrandir

Island je každé léto zaplaven turisty, přesto nacházíme divoké místo, kde téměř dva týdny pěšky putujeme opuštěnou severskou krajinou za řevu ptáků a pronásledováni polárními liškami. Vydáme se na mystický poloostrov Hornstrandir, místo, o kterém i sami Islanďani usoudili, že se tam nedá žit. Pokračuji sám stopem islandským vnitrozemím, kde nacházím uprostřed ostrova termální jezírko snů!

http://www.photo-svoboda.cz/

Antonín Novák – Grónsko - Krása zrozená ledovci

Cesty naší CK směřují na západní pobřeží Grónska, kde se do fjordu Jakobshaven odlamuje velkou rychlostí grónský ledovec. Našim hlavním cílem je pozorování obrovitých ker nejrůznějších tvarů. Tuny ledu padající z hrany ledovce do moře. Setkáváme se zde s Gróňany a jejich polárními psy. Někdy je možné spatřit i dovádějící velryby. A k tomu všemu slunce nízko nad horizontem, rozehrávající divadlo barev, světel a stínů.

RNDr. Antonín Novák, CSc., Periscope Skandinávie

Sponzoři a partneři


Hlavní sponzor: CK Periscope Skandinávie

http://www.periscope.cz


Partneři

http://www.mlp.cz http://www.skandinavskydum.cz http://www.adventura.cz http://www.hedvabnastezka.cz http://www.prazskyprehled.cz http://www.goout.cz