Premiéra inscenace Skugga Baldur ve Studiu Hrdinů

První premiérou Studia Hrdinů v novém kalendářním roce bude česko-islandský divadelní projekt na motivy Sjónova románu Skugga-Baldur. V režii Kamily Polívkové vznikla poněkud podvratná show o lovci a jeho stínu, uštěkaných liškách a jiných bestiích s Terezou Hofovou v hlavní roli.

Román Skugga-Baldur (Syn stínu) se stal předlohou mezinárodního projektu, jenž propojuje dvě rozdílné kulturní tradice – v Čechách hluboce zakořeněnou divadelní tradici a na Islandu velmi silnou tradici vypravěčskou a mýtotvornou. Sjón je jedním z nejosobitějších islandských spisovatelů současnosti, jeho román vyšel ve více než dvaceti jazycích a český překlad je beznadějně rozebrán. Jak v knize, tak ve stejnojmenné inscenaci se setkávají i míjejí tři postavy reprezentující odlišné světy a životní přístupy – démonický pastor Baldur, proměňující se v temnou bytost skugga-baldura, dívka Abba, narozená s Downovým syndromem, a evropsky vzdělaný přírodovědec Fridrik.

Autorkou konceptu je Tereza Hofová, česká herečka žijící již několik let střídavě v Čechách a na Islandu, kde se začala blíže seznamovat s tamějším uměleckým prostředím a tvorbou výrazných osobností reprezentujících současnou islandskou kulturu.

Uměleckého vedení projektu se ujala Kamila Polívková, výtvarnice a kmenová režisérka Studia Hrdinů, která pravidelně působí i na divadelních scénách v německy mluvících zemích.

V rámci přípravných fází projektu se během roku 2015 setkávali členové mezinárodního tvůrčího týmu jak v Praze, tak v Reykjavíku. V Reykjavíku byly realizovány i čtyři výtvarné workshopy, jejichž účastníky byli lidé s Downovým syndromem. Idea této spolupráce úzce souvisí s konceptem inscenace, protože jedna z hlavních postav, dívka Abba, žije s tímto postižením. V rámci workshopů došlo k setkání se Sindrim Ploderem, mladým výtvarníkem s Downovým syndromem, který se na základě svých pozoruhodných výtvarných prací, stal právoplatným členem tvůrčího týmu a kromě jiného svými kresbami vyzdobil plátno na výrobu jednoho z originálních kostýmů.

Tvůrčí tým se v Reykjavíku opakovaně setkal i s autorem předlohy Sjónem, který bude české premiéře osobně přítomen a v neděli 28. února od 17:00 s ním proběhne ve Studiu Hrdinů veřejná debata.

Důraz na výtvarnou složku inscenace posiluje spolupráce s islandským multižánrovým umělcem Jónem Sæmundem Auðarsonem, který se zabývá především tvorbou instalací s využitím různých výtvarných technik a médií (malba, socha, video, hudba). Poté, co mu byl v roce 1994 diagnostikován virus HIV, je jeho zatím nejznámější prací dlouhodobý projekt "DEAD Concept", jemuž se kontinuálně věnuje už od roku 2003. V Reykjavíku má vlastní studio a prodejní galerii DEAD (www.dead.is). Jeho blízkým spolupracovníkem a rovněž členem inscenačního týmu je Ryan van Kriedt, americký hudebník a skladatel silně napojený na současnou islandskou kulturní scénu. Oba tito umělci byli jedněmi ze zakladatelů dnes již kultovní islandské hudební skupiny Dead Skeletons.

Skugga-Baldur

Skugga Baldur
autor: Sjón
překlad: Helena Březinová
scénář: Kamila Polívková a Tereza Hofová
režie: Kamila Polívková
scéna: Antonín Šilar
kostýmy: Zuzana Formánková
výtvarná spolupráce: Jón Sæmundur Auðarson a Sindri Ploder
hudba: Ryan van Kriedt a Jón Sæmundur Auðarson
projekce: Antonín Šilar a Jón Sæmundur Auðarson
dramaturgie: Jan Horák
asistenti režie: Ondřej Štefaňák
inspice: Pavlína Hýčová
produkce: Tomáš Kadlec, Ladislav Krapek a Orri Einarsson

Partnery projektu jsou Galerie města Reykjavík Listasafn Reykjavíkur, kulturní centrum Hitt Húsið a festival nezávislého umění vyloučených List án landamæra.

Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska EEA Grants.

Česká premiéra: 26. února 2016 od 20:00
Další reprízy: 27.-28. února, 22.-24. března, 18. dubna
(představení 24. března bude uvedeno v anglickém jazyce)

V sobotu 27. 2. od 17:00 proběhne ve Studiu Hrdinů vernisáž tematické výstavy Skuggi.
V neděli 28. 2. od17:00 se budete moci ve Studiu Hrdinů zúčastnit veřejné debaty s autorem předlohy Sjónem.

Islandská premiéra: 4. března 2016 v Galerii města Reykjavík

www.skuggabaldur-cz.com
www.studiohrdinu.cz