Fotoreportáž a nová fotokniha?
Vyrážíme. Dva studenti, polo-fotografové, polo-cestovatelé. Na 25 dní, poprvé tak daleko a poprvé tak sami. Už jsme si něco málo nacestovali, ale nikdy ne tímto způsobem. Vše sbalené do dvou 18kg batohů, to byl kousek domova na zádech. A ten domov, ten se nám pěkně pronesl. Jenom stan, spacák, karimatku. Trošku jídla, trošku pití, trošku oblečení, mapa a lékárna. A hlavně. Foťáky!
Jeli jsme na Island a čekali něco velkého, něco o čem se nám ani nezdálo. A Island nás ani trochu nezklamal, spíš naopak. Lákal nás, abychom navštívili víc míst než jsme mohli stihnout. Nutil nás, abychom si ještě odbočili z naplánované cesty a navštívili další a další místa. 25 dní je dlouhá doba, ale zároveň, když jste na místě jako je Island, tolik dní nestačí ani na polovinu z toho, do čeho vás Island nutí.
Počasí se občas snažilo nám zhatit plány deštěm, větrem a jednou i sněhem, ale nic nás nemohlo odradit a podařilo se nám přivézt si mnoho fotografií, o které se chceme podělit.
Přestože jsme všechny noci strávili ve stanu, možnost spát ve volné přírodě zdaleka vyrovnala všechny strasti kempování bez tekoucí vody a elektřiny.
Vodopád Gullfoss a NP Skaftafel, dvě místa nacházející se na zcela jiných částech ostrova jsou důkazem, že islandská příroda je dominantou všech jeho koutů.
Na konci 30km treku přes NP Jökulsárgljúfur leží dva z nejkrásnějších islandských vodopádů. Dettifoss a Selfoss. Nacházející se jen necelý km od sebe jsou si naprostými opaky. Dettifoss je působivý svou burácející masou vody a Selfoss je spíše estetickým zážitkem.
Asi 60km severozápadně od vodopádů leží přístavní městečko Husavík, které je jedním z nejpříznivějších míst pro pozorování velryb v Evropě.
Jezero Mývatn, rovněž se nacházející v severní části ostrova, je velmi rozmanitým místem. V okruhu 6 km je hned několik zajímavých míst. Jeskyně Grjótagjá je v podstatě puklinou v zemském povrchu. Voda v ní pochází z horkého pramene a dosahuje až 60°C.
Dále je v okolí geotermální oblast Hverir (vlevo na obrázku). Jedna z nejzajímavějších na ostrově. Vyjímečné na tomto místě jsou "bahenní sopky". Nedaleko se nacházejí také obrovská pole lávového písku s pseudokrátery (připomínající známý italský Vesuv) o průměru až 1000m.
Jednou z největších krás ostrova je také velmi známý 4denní trek Laugavegurinn měřící 55 km. Během trasy se mění krajina každým krokem a na odpočinek nenechá ani chvilku. Trasa začíná v geotermální oblasti Landmannalaugar obklopené duhovými horami a pokračuje lávovým polem s množtvím sírou vonících sopouchů. Postupně přechází až v lávovou poušť s nečekanými zelenými kopci v krajině.
Pokud vás fotografie a téma Islandu ve fotografii oslovilo, prosím, navštivte náš projekt
https://www.startovac.cz/projekty/islandfotografii/
a přispějte na jeho realizaci koupí fotografické publikace! Náš projekt uspěje pouze pokud přesvědčíme dostatek z Vás, islandských fanatiků, že koupit si naší knihu stojí za to!
Kniha bude obsahovat více než 100 snímků přírody a scenérií Islandu, bude vytištěna na formátu A5 na kvalitním křídovém papíru a její cena je 260,- kč.
Všechny podrobnosti (včetně garance vrácení peněz v případě neúspěchu projektu) najdete na stránkách projektu či na https://www.facebook.com/island.fotografii .
Děkujeme za přečtení a doufáme, že Vás snímky inspirovaly pro Vaši další cestu na Island!
Sylvie Korbařová a Tomáš Čihák