Ísland fotografií

Fotoreportáž a nová fotokniha?

Vyrážíme. Dva studenti, polo-fotografové, polo-cestovatelé. Na 25 dní, poprvé tak daleko a poprvé tak sami. Už jsme si něco málo nacestovali, ale nikdy ne tímto způsobem. Vše sbalené do dvou 18kg batohů, to byl kousek domova na zádech. A ten domov, ten se nám pěkně pronesl. Jenom stan, spacák, karimatku. Trošku jídla, trošku pití, trošku oblečení, mapa a lékárna. A hlavně. Foťáky!

Jeli jsme na Island a čekali něco velkého, něco o čem se nám ani nezdálo. A Island nás ani trochu nezklamal, spíš naopak. Lákal nás, abychom navštívili víc míst než jsme mohli stihnout. Nutil nás, abychom si ještě odbočili z naplánované cesty a navštívili další a další místa. 25 dní je dlouhá doba, ale zároveň, když jste na místě jako je Island, tolik dní nestačí ani na polovinu z toho, do čeho vás Island nutí.

Počasí se občas snažilo nám zhatit plány deštěm, větrem a jednou i sněhem, ale nic nás nemohlo odradit a podařilo se nám přivézt si mnoho fotografií, o které se chceme podělit.

Přestože jsme všechny noci strávili ve stanu, možnost spát ve volné přírodě zdaleka vyrovnala všechny strasti kempování bez tekoucí vody a elektřiny.

Údolí Reykjadalur, také údolí horké řeky


Vodopád Gullfoss a NP Skaftafel, dvě místa nacházející se na zcela jiných částech ostrova jsou důkazem, že islandská příroda je dominantou všech jeho koutů.

Vodopád Gullfoss NP Skaftafell


Na konci 30km treku přes NP Jökulsárgljúfur leží dva z nejkrásnějších islandských vodopádů. Dettifoss a Selfoss. Nacházející se jen necelý km od sebe jsou si naprostými opaky. Dettifoss je působivý svou burácející masou vody a Selfoss je spíše estetickým zážitkem.

Vodopád Dettifoss
Vodopád Selfoss


Asi 60km severozápadně od vodopádů leží přístavní městečko Husavík, které je jedním z nejpříznivějších míst pro pozorování velryb v Evropě.

Velryba v zálivu u Husavíku


Geotermální oblast HverirJezero Mývatn, rovněž se nacházející v severní části ostrova, je velmi rozmanitým místem. V okruhu 6 km je hned několik zajímavých míst. Jeskyně Grjótagjá je v podstatě puklinou v zemském povrchu. Voda v ní pochází z horkého pramene a dosahuje až 60°C.

Jeskyně Grjótagjá s horkou vodou

Planiny v chráněné oblasti u jezera Mývatn


Dále je v okolí geotermální oblast Hverir (vlevo na obrázku). Jedna z nejzajímavějších na ostrově. Vyjímečné na tomto místě jsou "bahenní sopky". Nedaleko se nacházejí také obrovská pole lávového písku s pseudokrátery (připomínající známý italský Vesuv) o průměru až 1000m.

Jednou z největších krás ostrova je také velmi známý 4denní trek Laugavegurinn měřící 55 km. Během trasy se mění krajina každým krokem a na odpočinek nenechá ani chvilku. Trasa začíná v geotermální oblasti Landmannalaugar obklopené duhovými horami a pokračuje lávovým polem s množtvím sírou vonících sopouchů. Postupně přechází až v lávovou poušť s nečekanými zelenými kopci v krajině.

Kemp v oblasti Landmannalaugar


Geotermální oblasti na začátku treku LaugavegurinnPoušť černého lávového písku během treku Laugavegurinn


Geotermální oblast na treku Laugavegurinn a v dálce pohled do údolí na jezero Álftavatn


Pokud vás fotografie a téma Islandu ve fotografii oslovilo, prosím, navštivte náš projekt

https://www.startovac.cz/projekty/islandfotografii/

a přispějte na jeho realizaci koupí fotografické publikace! Náš projekt uspěje pouze pokud přesvědčíme dostatek z Vás, islandských fanatiků, že koupit si naší knihu stojí za to!

Kniha bude obsahovat více než 100 snímků přírody a scenérií Islandu, bude vytištěna na formátu A5 na kvalitním křídovém papíru a její cena je 260,- kč.

Všechny podrobnosti (včetně garance vrácení peněz v případě neúspěchu projektu) najdete na stránkách projektu či na https://www.facebook.com/island.fotografii .

Děkujeme za přečtení a doufáme, že Vás snímky inspirovaly pro Vaši další cestu na Island!

Sylvie Korbařová a Tomáš Čihák

Série fotografií Geysiru