Jméno sopky Bárðarbunga se začalo od pátečního večera objevovat na mnoha serverech v souvislosti se zvýšenou seizmickou aktivitou v jejím okolí. Za poslední čtyři dny přístroje zaznamenaly okolo 2600 otřesů, z nichž většina byla o síle 1-2 a pocházela z hloubky menší než 10 km. Islandská meteorologická kancelář (IMO) v pondělí ráno naměřila nejsilnější zemětřesení od roku 1996 a situaci nadále pozorně sleduje, neboť vše nasvědčuje trvajícímu pohybu magmatu. Na základě vyhodnocení měření byl v pondělí vyhlášen druhý stupeň nebezpečí pro leteckou dopravu. Cesty nacházející se na sever od ledovce Vatnajökull, které by mohly být ohroženy případným výbuchem a následnými povodněmi, byly pro turisty preventivně uzavřeny.
Bárðarbunga, která se nachází pod ledovcem Vatnajökull, byla pojmenována podle osadníka Bárða Bjarnasona, později zvaného Gnúpa-Bárður, pocházejícího ze Sognefjordu v západním Norsku. Kolem roku 900 přistál Bárður se svou lodí v blízkosti Húsavíku na severu Islandu a usadil se v údolí, které dosud nese jeho jméno - Bárðardalur.
O několik let později Bárður poslal několik ze svých devíti synů, aby našli vhodnou půdu pro zemědělství na jižním Islandu. Ti cestovali přes stále neobývanou vysočinu blízko sopky Bárðarbunga a průsmyku Vonarskarð. Cesta od severu k jihu Islandu je po nich stále pojmenována Bárðargata. Poté, co se vrátili z cesty na farmu Lundarbrekka v údolí Bárðardalur a řekli otci, že na jihu ostrova jsou podmínky mnohem lepší, celá rodina se přestěhovala a založila farmu Gnúpur v blízkosti Núpsstaðu, na východ od městečka Kirkjubæjarklaustur.
V Knize o záboru země (Landnámabók) sice není uvedeno jméno Bárðovy manželky, ale jsou zde uvedena jména všech jeho devíti synů: Sigmundur, Þorsteinn, Egill, Gísli, Nefsteinn, Thorbjørn Krum, Hjör, Þorgrímur a Björn.
Bárðarbunga s 2009 metry je druhá nejvyšší islandská hora.
Seismický systém Bárðarbunga se jevil v minulosti docela aktivní. Za posledních jedenáct století bylo zaznamenáno 26 erupcí. Mezi erupcemi bylo nejkratší období menší než 1 rok, největší více než 100 let. Poslední výbuch se odehrál v roce 1910. Tento systém leží ve východoislandské seismické zóně, dosahuje délky 190 km a šířky 25 km. Sestává se z centrální sopky o výšce 2009 m n.m. a mnohočetných puklin z jedné třetiny pokrytých ledovcem Vatnajökull. Druhý potenciální vulkán Hamarinn leží 20 km na JZ od Bárðarbungy. V blízkosti Hamarinn se nachází geotermální pole, které v minulosti způsobilo malé povodně tzv. jökullhlaups (2000 m3/s) v řece Kaldakvísl. Kráter sopky Bárðarbunga měří 80 km2, kaldera dosahuje hloubky až 700 m a je celá vyplněna ledem. Skalnatý svah prstence kráteru stoupá do výšky 1850 m na SZ, nejnižší místo 1350 m se nachází na východní straně.
Bárðarbunga leží 260 km od letiště v Keflavíku, 220km od Reykjavíku, 115 km od Akureyri, 155 km od Egilsstaðiru.
Zatím sice nic nenasvědčuje, že by erupce už nastala, ale nelze vyloučit, že současná aktivita sopky vyústí v "explozivní podledovcovou erupci" doprovázenou mimo jiné emisemi popílku. V historii byly zaznamenány velké erupce Bárdarbungy s periodou 250 až 600 let. Poslední erupce se odehrála v roce 1910.
Letecká mapa s barevnými kódy znázorňujícími stupně nebezpečí:
http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/volcanic-eruptions/
Sledování zemětřesení za posledních 48 hodin včetně nejnovějších informací z měření a pozorování:
http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/
Aktuální dění na Islandu:
http://icelandreview.com/