Již potřetí zavítá do českých a moravských kin SEVERSKÝ FILMOVÝ PODZIM. Filmový festival s tímto názvem pořádá Severský filmový klub, o. s. ve spolupráci s pražským kinem Atlas, brněnským kinem Art a ostravským Minikinem. Nově se do projektu zapojí Kino Máj v Chocni a kino Fidiko v Žamberku.. Festival divákům nabídne dvanáct snímků, z toho deset filmových novinek z let 2011 a 2012. Čtyři z těchto novinek pak následně do běžné české distribuce uvede i společnost Film Europe Pictures.
Severský filmový podzim – Praha, Ostrava, Brno, Choceň, Žamberk
14. – 18. listopadu | Praha kino Atlas,15. – 18. listopadu | Ostrava, 14. – 29. 11. Choceň, 6. – 9. prosince | Brno, 7. – 8. prosince | Žamberk,
V Praze bude festival zahájen ve středu 14. listopadu dvěma filmovými snímky o skrývání identity a také o ženách v krizové situaci, švédským komorním dramatem Stockholm Östra (2011), režiséra Simona Kaijsera a dánským thrillerem ID:A (2011), režiséra Christiana E. Christiansena. Představitelky hlavních rolí obou filmů mají také jisté vazby k České republice. Tuva Novotny, představitelka Idy, má české kořeny, v Iben Hjejle, hlavní hrdince filmu Stockholm Östra, může pak pozorný divák poznat Lenku Veselou z reklam České spořitelny.
Ve čtvrtek 15. listopadu budou na programu dvě komedie, v nichž hlavní hrdinové unikají před krutou severskou realitou do teplých krajin. Zatímco hrdinové islandské Říše léta (2010) – režisérem je absolvent pražské FAMU, Grímur Hákonarson, nacházejí věčné slunce až na onom světě, tak úspěšný profesní kouč Sven z filmu režiséra Staffana Lindberga Tenkrát na Phuketu (2012), se vydává hledat nové výzvy na prosluněný thajský ostrov. Severské komedie přesunuté na slunce stojí za to vidět.
I pátek 16. listopadu bude ve znamení komedií, tentokrát norských. Nejprve ve snímku Jackpot, (2011) režiséra Magnuse Martense, se diváci dozvědí, jaká úskalí může mít společné sázení, zvláště když někteří členové sázkařského týmu mají problémy se základními početními úkony, jako je dělení. Autorem filmové předlohy je i u nás známý norský spisovatel Jo Nesbø. Film Král curlingu (2011) režiséra Oleho Endresena nás pak zavede ledovou plochu, do prostředí v našich i norských podmínkách poněkud exotického sportu. Příběh Trulse Paulsena a jeho přátel bývá občas srovnáván s dnes již kultovní komediíí Big Lebowski.
Sobota 17. listopadu pak bude patřit dospívajícím hrdinům a jejich problémům, a to především s otci. Norské drama z roku 2006 Synové, režiséra Erika Richtera Stranda, vypráví o tom, jak snadno může být zneužita touha po otcovské lásce a jak toto zneužití může vést k živelné pomstě. Hlavní hrdina snímku Synové Norska (2011), režiséra Jense Liena, by se naopak rád vymanil z otcovy milující náruče, touží po revoltě, ale jeho volnomyšlenkářský otec je naprosto nekriticky nadšený z každého jeho vzpurného počínání. Sobotní program uzavře švédské, vizuálně snové, drama režisérky Elly Lemhagen Královské klenoty (2011).
Filmy posledního dne festivalové přehlídky, neděle 18. listopadu, pak spojuje téma Skandinávie za druhé světové války a odhalí nám některá méně známá historická fakta. Norské drama z roku 1992 Srdce válečníka režiséra Leidulva Risana sleduje komplikovaný vztah norské ošetřovatelky Ann Mari, jejího finského manžela a německého důstojníka. Nedělní program zakončíme dvěma snímky, které uvádíme ve spolupráci se společností Film Europe Pictures, filmem Kříž cti (2012), na Osara nominovaného režiséra Petter Næss a filmovou dramatizací románu Marianne Fredriksson Šimon a duby (2011), který do filmové podoby převedla režisérka Lisa Ohlin
V Ostravě se festival uskuteční ve dnech 15. – 18. listopadu, v Brně pak ve dnech 6. – 9. prosince. V obou těchto městech budou divákům nabídnuty takřka stejné snímky jako v Praze.
S částí přehlídky se budou moci seznámit také diváci ve dvou menších městech Pardubického kraje, v Chocni a Žamberku.
Program v Chocni: 14. 11. Stockholm East, 18. 11. Říše léta, 22. 11. Šimon a duby, 25. 11. Kříž cti,
29. 11. ID: A.
Program v Žamberku – 7. – 8. 12. 2012, Stockholm East, ID:A, Šimon a duby a Kříž cti.
Snažíme se, aby celá filmová přehlídka byla pohodlně přizpůsobena i divákům, kteří neslyší. Proto všechny snímky budou uvedeny s rozšířenými a barevně upravenými titulky vstřícnými i tomuto publiku.
Těsíme se na Vaši návštěvu.
Severský filmový klub je občanské sdružení lidí, které spojuje zájem o severské filmy. Naším cílem je jejich zprostředkování českým divákům, neboť si myslíme, že severská kinematografie je svým způsobem jedinečná, ale přesto zde, v porovnání s kinematografií jiných zemí, stále poněkud méně zastoupená. Naší hlavní náplní je realizace několikadenních filmových přehlídek, ve kterých se snažíme o rovnoměrné zastoupení jednotlivých zemí, a zároveň i žánrů.
www.sfklub.cz
www.facebook.com/SFklub.cz