Svatá Barbora je naší patronkou i na Islandu
Tak trochu jako misionáři si mohli v sobotu 30. září připadat na Islandu technici a raziči divize 5 Metrostavu, když do portálu prvního ze dvou silničních tunelů, které razí v kraji Nordurland na severu ostrova, ukládali vysvěcenou sošku sv. Barbory, patronky všech horníků a tunelářských dělníků.
Islanďané jsou totiž převážně luteráni, jejich víra nezná žádné patrony a s tradicí svěcení a ukládání sošky sv. Barbory při zahájení ražeb se tedy pochopitelně ještě nikdy nesetkali. Proto se také slavnostní ceremonilál na počest zahájení razicích prací na tunelu Siglufjördur, který bude dlouhý 3871m, odehrál ve dvou fázích. Té první, kdy irský katolický farář David Tencer z městečka Akureyri vysvětil sošku, kterou si naši raziči přivezli s sebou z Čech, se zúčastnil pouze pracovní tým, ředitel divize 5 Metrostavu Ing. Václav Soukup, vedoucí útvaru vývozu stavebních prací Ing. Robert Dostál (na fotu společně s Davidem Tencerem) a hosté z řad našich islandských partnerů a dozoru stavby. Jednalo se však o velmi důstojný obřad, který předcházel prvnímu slavnostnímu odstřelu, jemuž pak již přihlíželo nemálo islandských hostů včele s ministrem dopravy Sturla Bodvarssonem, jenž také odstřel vlastnoručně provedl.
"Po více než dvou měsících intenzivních přípravných prací, kdy jsme si v praxi ověřili, v jak drsných podmínkách budeme na Islandu příští tři roky pracovat, to byla první chvíle, v níž naše práce dostala také společenský rozměr," říká vedoucí projektu Ing. David Cyroň a současně rekapituluje dosavadní postup prací.
"Od příjezdu našich prvních pracovníků, tedy zhruba za měsíc, se nám povedlo vybudovat zařízení staveniště pro ražbu tunelu, zajištit portálové stěny, celá portálová stěna se totiž nachází v geologické poruše, a vyrazit prvních 50 m tunelu. Neustále také probíhá zaškolování našich pracovníků na nových typech strojů, které jsme si převážně vypůjčili od stavebních firem v severských zemích. Také získáváme první zkušenosti s novou technologií trhacích prací pomocí emulzivních trhavin, které jsme začali při ražbách tunelu Siglufjördur používat, jen co to geologické podmínky dovolily. Museli jsme si zvyknout i na to, že nad sebou máme pouze přiozenou horninovou klenbu zajištěnou kotvami a tenkou vrstvou stříkaného betonu do 5 cm," říká ing. Cyroň.
Velice zajímavá je prý také mentalita Islanďanů, takže lidé z našeho týmu stále ještě bojují s bohorovným klidem islandských partnerů a jejich nejčastěji užívaným rčením "možná zítra". Doma je Metrostav totiž zvyklý na přesné termíny a jejich dodržování. Jinak ale všechny těší, jakou pozornost projektu věnují místní lidé, kteří se o výstavbu obou tunelů velmi živě zajímají a ke stavbařům jsou velmi přátelští. Není divu, díky dvěma téměř 11 km dlouhým tunelům se cesta z osady Siglufjördur do krajskeho města Akureyri zkrátí z dnešních 200 km na pouhych 80 km.