Setkání všech milovníků Islandu a jejich přátel
14. Islandský den – sobota 11. 4. 2015, 10 - 20 hodin, Městská knihovna v Praze 1
Letošní, již čtrnáctý ročník Islandského dne, bude věnován především literatuře. A to jak dvěma současným islandským autorům, tak českým, kteří si za své téma zvolili Island.
Hlavním hostem se stane islandský spisovatel Gyrðir Elíasson, nositel nejprestižnějšího skandinávského literárního ocenění - Ceny Severské rady za literaturu. Autor představí svoji tvorbu a přečte ukázky ve svém rodném jazyce ze dvou knih přeložených do češtiny: Mezi stromy a Kniha od řeky Sandá. Svůj vztah k českým spisovatelům vyjádří přečtením úryvku z povídky Oty Pavla: Jak jsem potkal ryby, kterou Elíasson přeložil do islandštiny. Vystoupení a beseda moderovaná Marií Novotnou a tlumočená Martou Bartoškovou budou doplněny o scénické čtení Petra Mančala a Kajetána Písařovice za kytarového doprovodu.
Neméně významnými hosty budou překladatelka a profesorka islandštiny Helena Kadečková, v jejímž překladu těsně před Islandským dnem vyjde Sjónův Měsíční kámen, a zakladatel klubu, spisovatel a písničkář Jan Burian, který představí svoji „novou Ságu o cestě na Island“. Obě nové knížky bychom rádi pokřtili islandským brennivínem za přítomnosti vydavatelství dybbuk a Galén.
V původním autorském pořadu Skandinávského domu se zaposloucháme do čtení ze starých cestopisů po Islandu, které bude doplněno promítáním fotografií z dob dávno minulých i ze současnosti. Jak se změnil Island od dob Daniela Strejce Vettera, až po Karla Zákouckého nebo Zdeňka Němečka?
Je málo známo, že od 12. století naslouchali staří Seveřané s velkou oblibou i zcela jiným příběhům: lživým ságám, z nichž divoká fantastičnost a fascinace násilím, sexem a magií učinila jeden z nejopomíjenějších žánrů staroseverské literatury. Odpovědět na otázku, co tak náhle změnilo vkus nedávných dobyvatelů, se pokusí Jiří Starý.
Populárně vědecká přednáška odborníka na slovo vzatého Petra Kulhánka na téma aurora borealis - polární záře objasní, jak a proč vzniká tento zajímavý přírodní fenomén. Následovat bude krátká slideshow Dana Podrazského s ukázkami tohoto jevu.
Pro milovníky islandské krajiny jsou připraveny dvě cestovatelské přednášky spojené s promítáním fotografií: rady fotografky Markéty Kalvachové, kde a kdy pořídit nejlepší záběry, a cesta dvou studentů Sylvie Korbářové a Tomáše Čiháka, kteří se za 25 dnů s osmnácti-kilovými batohy na zádech snažili poznat celý Island.
Celodenní vstupné 80 Kč
Program:
10:00 Sylvie Korbařová a Tomáš Čihák: Ísland fotografií
11:00 Jiří Starý: Lživé ságy a mystéria obrazotvornosti
12:00 Petr Burian: Island s Periscopem
13:00 Skandinávský dům: Cesta na Sever III - Island
14:00 Markéta Kalvachová: Island z pohledu fotografa
15:00 Jan Burian: Nová Sága o cestě na Island
15:45 Helena Kadečková: Sjónův Měsíční kámen
16:30 Gyrðir Elíasson: Mezi stromy, Kniha od řeky Sandá
18:15 Petr Kulhánek: Polární záře - Aurora Borealis
19:15 Dan Podrazský: Aurora Borealis slideshow
19:30 Vyhodnocení fotosoutěže Islandské kameny
Z chystaného programu
Gyrðir Elíasson
Hlavním hostem 14. Islandského dne bude islandský spisovatel Gyrðir Elíasson. Ačkoli až do obdržení ceny Severské rady za literaturu v roce 2011 nebyl v zahraničí příliš znám, na Islandu je považován za jednoho z největších současných spisovatelů. U nás vyšly v překladu zatím dvě jeho knihy: Kniha od řeky Sandá (Sandárbókin 2007, překlad Helena Kadečková, Kalich, 2013) a sbírka povídek Mezi stromy (Milli trjánna 2010, překlad Lucie Korecká, Markéta Podolská, Jan Marek Šík a Pavel Vondřička, dybbuk, 2013)
Budete si moci poslechnout úryvky z těchto dvou knih, které přečte přímo sám autor ve svém mateřském jazyce, a jejich český překlad v přednesu Petra Máčala z Českého rozhlasu a Kajetána Písařovice. Čtení bude proloženo rozhovorem s autorem a diskuzí s návštěvníky Islandského dne. Moderovat bude Marie Novotná, o tlumočení se postará Marta Bartošková.
Více o autorovi se dozvíte ve zvláštním článku.
Cesta na Sever III - Island aneb Čtení ze starých českých cestopisů po Islandu
Jak viděli Island jeho dávní čeští návštěvníci? Která místa navštívili a jak smýšleli o jeho obyvatelích? Jaké zprávy o svérázných Islanďanech a jejich životních zvycích nám zanechal Daniel Strejc Vetter, který ostrov navštívil v první polovině 17. století? A jak na jeho dílo navázal Jan Josef Svátek, jehož Ultima Thule vyšla roku 1913? Čím zapůsobila země ohně a ledu na učitele měšťanské školy Karla Zákouckého? Komu posílal Islandské dopisy Zdeněk Němeček? Pojďte se vydat v literárních stopách dávných českých cestovatelů za poznáním pohádkově krásné země ledovců, sopek a vodopádů. Možná zjistíte, že mnohé se za tu dobu ani moc nezměnilo. Čtení ze starých cestopisů po Islandu doplní promítání fotografií z dob dávno minulých i ze současnosti. Původní autorský pořad Skandinávského domu.
Učinkují: Martin Severýn, herec Divadla NaHraně, a Michal Švec.
Jan Burian - Dvacet let s Islandem
„Island je pro nás v mnohém záhadná země, s českým mozkem musíme pracovat hodně rozvážně, abychom z ní alespoň něco pochopili,“ tvrdí Jan Burian v jednom z fejetonů, jež napsal mnoho let poté, co se na ostrov vypravil poprvé. Kniha Dvacet let s Islandem, kterou držíte v ruce, vznikala v rozmezí let 1994 a 2014, což svědčí o autorově důkladnosti i vpravdě rozvážném postupu a přístupu. Na začátku devadesátých let přečetl, zhlédl a vyslechl o Islandu všechno, co se dalo, a takto vyzbrojen vyrazil objevovat to, co už vlastně skoro dopodrobna teoreticky znal. Naštěstí tomuto pocitu nepodlehl – a o tom i mnohém jiném je první Sága o cestě na Island (1994).
Island ho lapil a nepustil, vrací se tam totiž skoro každý rok – mimo jiné jako průvodce turistů. A protože skoro každý rok se ostrov stane námětem některého z Burianových fejetonů, výběr z nich tvoří druhou část této knihy. Je to trochu jiný Island, viděný a popisovaný z jiné perspektivy, ale jedno zůstává stejné – autora ta zvláštní ostrovní země neomrzela ani po dvou dekádách: „Každé léto se vracím domů s hlavou plnou Islandu. A každé další jaro se nemohu dočkat, až se tam vyrazím nadechnout.“
Jan Burian a Helena Kadečková
Na podzim roku 2002 se konal ve Zbuzanech první ročník Islandského dne. Tenkrát na něm došlo ke dvěma vzácným setkáním: po mnoha letech se setkali účastníci vědecké expedice na Island z roku 1949 profesor Slípka s profesorem Hadačem. Druhou dvojici tvořila profesorka islandštiny a překladatelka Helena Kadečková a spisovatel, písničkář Jan Burian. Vzniklo krásné povídání, na které účastníci nikdy nezapomenou.
Po třinácti letech se opět na Islandském dni setkají dva naposled jmenovaní. Tentokát bude řeč především o nejnovějším překladu Heleny Kadečkové knihy Měsíční kámen spisovatele a hudebníka Sjóna.
Oba si určitě budou mít spolu co říci, a to nejen o knížkách, ale i o jejich vztahu k Islandu.
Petr Kulhánek - aurora borealis
„Víte, co je to Aurora? To slovo má mnoho významů. Je to bývalý ruský křižník, jehož jediný výstřel znamenal sedmdesátiletou nadvládu světového komunizmu. Také jde o název několika vesnic v severní Kanadě nebo o výkřik Hanáka, který zakopnul o ropovod Družba. Pro nás je nejdůležitější primární význam tohoto slova: záře. Konkrétně jde o polární záře, za nimiž jsme uspořádali expedici za polární kruh.“
Tak začíná povídka s názvem Aurora Petra Kulhánka, českého teoretického fyzika, popularizátora astrofyziky a astronomie, zakladatele sdružení Aldebaran Group for Astrophysics, člena Mezinárodní astronomické unie a České astronomické společnosti, která mu v roce 2010 udělila cenu Littera Astronomica za významný příspěvek k popularizaci astronomie v Česku.
Petr Kulhánek nám přijde objasnit jev zvaný aurora borealis, neboli polární záře. Jak a kdy vzniká toto fascinující nebeské divadlo, jakou barvu polární záře mívají, v jaké výšce se tento jev odehrává? To jsou otázky, které si často klademe, když s úžasem hledíme k obloze daleko na severu, nebo si alespoň prohlížíme fotografie těch šťastnějších, kteří ji viděli na vlastní oči.
Dan Podrazský doplní přednášku obrazovým materiálem ze své cesty.
Autor fotografií: Dan Podrazský.
Autor fotografií: Roman Pech
Markéta Kalvachová - Přednáška o Islandu z pohledu fotografa
Povídání o Islandu bude doprovázeno fotografickou prezentací různých fotografických motivů, které dělají tuto severskou zemi zvláštní v očích středoevropana. Dozvíte se, kdy a kde je vhodné fotografovat různá témata jako např. polární záře, ledovcové jeskyně, faunu, floru, ale i různé kulturní příležitosti, při kterých můžete spatřit Islanďany v jejich národních krojích nebo dokonce ve vikinském oblečení.
Jiří Starý - Lživé ságy: Enfant terrible staroseverské literatury
Staroislandské lživé ságy jsou prakticky ve všem naprostým opakem klasické staroseverské literatury. Silně ovlivněné širokým spektrem cizokrajných vzorů (mj. středověké rytířské romány a byzantské romány) jakož i domácí literatury (hrdinské i mytické básně, heroické ságy o dávnověku), lživé ságy si přesto dokázaly udržet literární svébytnost a vždy zůstaly tím, čím od počátku usilovaly být: populární literaturou, jejíž poslech bavil stejně dobře norského krále jako prostého islandského sedláka na jeho odlehlém dvorci. Neskrývaný zájem lživých ság o nízká a tabuizovaná témata (sex, násilí, magie) a nezřízená fantastičnost z nich současně činí jednoho z prvních zástupců brakové lieratury, již jinak ve starších evropských literárních dějinách tak bolestně postrádáme.
Sylvie Korbářová a Tomáš Čihák - Ísland fotografií
Jeli jsme na Island a čekali něco velkého, něco o čem se nám ani nezdálo. A Island nás ani trochu nezklamal, spíš naopak. Lákal nás, abychom navštívili víc míst než jsme mohli stihnout. Nutil nás, abychom si ještě odbočili z naplánované cesty a navštívili další a další místa. 25 dní je dlouhá doba, ale zároveň, když jste na místě jako je Island, tolik dní nestačí ani na polovinu z toho, do čeho vás Island nutí.
Sylva a Tomáš se přijdou podělit o své zkušenosti z cestování po Islandu autobusem a stopem. A také z dvou pěších treků - Laugavegurinn na jihu a NP Jökulsárgljúfur na severu. Doporučí i méně obvyklá místa k návštěvě a budou se také věnovat těm praktičtějším záležitostem: co si vzít sebou, jak a kde stanovat a jak vyzrát nad počasím.
Více o autorech včetně fotografií najdete ve zvláštním článku.
Island s Periscopem
Island je zemí, která láká k návštěvě snad každého, kdo viděl pár záběrů zdejší krajiny, slyšel tradiční hudbu, viděl islandský film nebo četl knížku islandského autora. Tahle země je natolik zvláštní a zajímavá, že je jistě dobré vypravit se sem s někým, kdo to tu dobře zná.
Největším specialistou na zájezdy na Island je už více než 20 let CK Periscope Skandinávie. Společně se zájezdy do Norska má tato CK na českém trhu nejvíce zájezdů na Island. Výběr je veliký, jak zaměřením, tak termíny (zájezdy na Island pořádá CK Periscope po celý rok). Kromě klasických poznávacích zájezdů autobusem kolem celého ostrova s návštěvou nejznámějších míst nabízí CK turistické zájezdy s různou náročností i světově proslulý trek do Landmannalaugaru. Specialitou jsou pak zájezdy pro fajnšmekry, pořádané v malých skupinkách, třeba na Západní fjordy nebo terénním autem přes pusté vnitrozemí.
Co vše je možné na Islandu vidět a zažít, o tom vám přijde vyprávět Petr Burian, majitel CK Periscope Skandinávie, která je téměř od počátků našeho klubu jeho významným sponzorem.
Se zástupci CK si také během 14. islandského dne můžete vyjasnit odpovědi na otázky o cestování na Island i jinam na Sever.
Sponzoři a partneři
Sponzoři: CK Periscope Skandinávie a Icelandair
Partneři